
1 / 13
+8
Solara Armchair - Off White
| Profile | Soft |
| Dimensions | 75cmL x 93cmW x 92cmHÂ |
| Color | Off White |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Height | 44cm |
| Seat Depth | 75cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100% Italian Linen |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |
| Profile | Soft |
| Dimensions | 75cmL x 93cmW x 92cmHÂ |
| Color | Off White |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Height | 44cm |
| Seat Depth | 75cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100% Italian Linen |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |
$387.88
Original: $1,108.24
-65%Solara Armchair - Off White—
$1,108.24
$387.88Description
| Profile | Soft |
| Dimensions | 75cmL x 93cmW x 92cmHÂ |
| Color | Off White |
| Arm Height | 69cm |
| Seat Height | 44cm |
| Seat Depth | 75cm |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 100% Italian Linen |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |























