
Ronda Chair - Black & Java
Ronda chair celebrates curves and carved shapes, and the happy marriage of solid oak to plywood. Satisfying comfort is provided by generous webbing support and high-density foam. with the practical advantage of being able to remove the seat cover for cleaning.
| Dimensions | 52cmL x 53cmW x 76cmH |
| Seat Height | 47cm |
| Color | Black stainedĀ oak |
| Features | Removable and washable upholstery cover |
| Backrest | Plywood, oak veneer, PU finish |
| Seat: | Rubberwood, Webbing, High-resilient foam |
| Legs | Solid oak, PU finish |
| Cover Type | FabricĀ |
Ā
Ronda chair celebrates curves and carved shapes, and the happy marriage of solid oak to plywood. Satisfying comfort is provided by generous webbing support and high-density foam. with the practical advantage of being able to remove the seat cover for cleaning.
| Dimensions | 52cmL x 53cmW x 76cmH |
| Seat Height | 47cm |
| Color | Black stainedĀ oak |
| Features | Removable and washable upholstery cover |
| Backrest | Plywood, oak veneer, PU finish |
| Seat: | Rubberwood, Webbing, High-resilient foam |
| Legs | Solid oak, PU finish |
| Cover Type | FabricĀ |
Ā
Original: $313.14
-65%$313.14
$109.60Description
Ronda chair celebrates curves and carved shapes, and the happy marriage of solid oak to plywood. Satisfying comfort is provided by generous webbing support and high-density foam. with the practical advantage of being able to remove the seat cover for cleaning.
| Dimensions | 52cmL x 53cmW x 76cmH |
| Seat Height | 47cm |
| Color | Black stainedĀ oak |
| Features | Removable and washable upholstery cover |
| Backrest | Plywood, oak veneer, PU finish |
| Seat: | Rubberwood, Webbing, High-resilient foam |
| Legs | Solid oak, PU finish |
| Cover Type | FabricĀ |
Ā







