
PI Wall Coat Rack - Sycamore
The PI collection honours nature’s design by keeping the strength, curves and lines, as nature intended. Interesting shapes are discovered in this sleek and stylish, polished imperfect finish. Each PI wall coat rack is finished by hand to ensure that the individual character of the wood is respected. Designed by Alain van Havre.
Hand made from solid sycamore with a varnish finish.
Wall installation not included.
| Dimensions | 70cmL x 10cmW x 21cmH |
| Max Weight | 9 KG / 19.85 lbs |
| Colour | Natural |
| Main Material | Sycamore |
| Finish | Varnished |
| Solid Wood | Yes |
| Brushed | No |
| Supplied | Simple assembly required |
The PI collection honours nature’s design by keeping the strength, curves and lines, as nature intended. Interesting shapes are discovered in this sleek and stylish, polished imperfect finish. Each PI wall coat rack is finished by hand to ensure that the individual character of the wood is respected. Designed by Alain van Havre.
Hand made from solid sycamore with a varnish finish.
Wall installation not included.
| Dimensions | 70cmL x 10cmW x 21cmH |
| Max Weight | 9 KG / 19.85 lbs |
| Colour | Natural |
| Main Material | Sycamore |
| Finish | Varnished |
| Solid Wood | Yes |
| Brushed | No |
| Supplied | Simple assembly required |
Description
The PI collection honours nature’s design by keeping the strength, curves and lines, as nature intended. Interesting shapes are discovered in this sleek and stylish, polished imperfect finish. Each PI wall coat rack is finished by hand to ensure that the individual character of the wood is respected. Designed by Alain van Havre.
Hand made from solid sycamore with a varnish finish.
Wall installation not included.
| Dimensions | 70cmL x 10cmW x 21cmH |
| Max Weight | 9 KG / 19.85 lbs |
| Colour | Natural |
| Main Material | Sycamore |
| Finish | Varnished |
| Solid Wood | Yes |
| Brushed | No |
| Supplied | Simple assembly required |























