
1 / 19
+14
Karine Modular Sofa - Sandstone
| Sofa Profile | Medium |
| Dimensions | 400cmL x 300cmW x 77cmH |
| Seat Height | 43cm |
| Seat Depth | 65cm |
| Arm Height | 64cm |
| Color | Sandstone - beige |
| Frame | Engineered hardwood pine wood frame with pine |
| Filling | High-density foam & polyfill and fiber cushions with dacron padding |
| Features | Base designed with an alligator clip-base connector, for non-movement |
| Upholstery | 85% Polyester, 15% Acrylic Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |
| Sofa Profile | Medium |
| Dimensions | 400cmL x 300cmW x 77cmH |
| Seat Height | 43cm |
| Seat Depth | 65cm |
| Arm Height | 64cm |
| Color | Sandstone - beige |
| Frame | Engineered hardwood pine wood frame with pine |
| Filling | High-density foam & polyfill and fiber cushions with dacron padding |
| Features | Base designed with an alligator clip-base connector, for non-movement |
| Upholstery | 85% Polyester, 15% Acrylic Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |
$1,358.54
Original: $3,881.55
-65%Karine Modular Sofa - Sandstone—
$3,881.55
$1,358.54Description
| Sofa Profile | Medium |
| Dimensions | 400cmL x 300cmW x 77cmH |
| Seat Height | 43cm |
| Seat Depth | 65cm |
| Arm Height | 64cm |
| Color | Sandstone - beige |
| Frame | Engineered hardwood pine wood frame with pine |
| Filling | High-density foam & polyfill and fiber cushions with dacron padding |
| Features | Base designed with an alligator clip-base connector, for non-movement |
| Upholstery | 85% Polyester, 15% Acrylic Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |





















