
1 / 14
+9
Island Plus 250 Sofa - Flanders Coast
| Profile | Soft |
| Dimensions | 250cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Floor height to the top of the cushion | 90cm |
| Floor height to the back frame | 70cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, Sinuous springs, High resilience foam, Polyester fibers, Duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |
| Profile | Soft |
| Dimensions | 250cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Floor height to the top of the cushion | 90cm |
| Floor height to the back frame | 70cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, Sinuous springs, High resilience foam, Polyester fibers, Duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |
$900.61
Original: $2,573.18
-65%Island Plus 250 Sofa - Flanders Coast—
$2,573.18
$900.61Description
| Profile | Soft |
| Dimensions | 250cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Floor height to the top of the cushion | 90cm |
| Floor height to the back frame | 70cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, Sinuous springs, High resilience foam, Polyester fibers, Duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |





















