
1 / 8
+3
Island Modular Sofa - Flanders Coast
| Profile | Soft |
| Dimensions | 320cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |
| Profile | Soft |
| Dimensions | 320cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |
$3,744.04
Island Modular Sofa - Flanders Coast—
$3,744.04
Description
| Profile | Soft |
| Dimensions | 320cmL x 105cmW x 90cmH |
| Arm Height | 59cm |
| Seat Depth | approx. 74cm |
| Seat Height | approx. 46cm |
| Color | Flanders Coast |
| Materials | Solid pine frame, MDF, sinuous springs, high resilience foam, polyester fibers, duck feathers. |
| Upholstery | 62%Cotton, 20%Linen, 18% Viscose Martindale rating: 35,000 rubs |
| Features | Fully removable covers |
| Supplied | Assembled |





















