
1 / 17
+12
Hansen L Shaped Sofa - Oatmeal
| Sofa Profile | Medium-Soft |
| Dimensions | 329cmL x 143cmW x 78cmH |
| Color | Oatmeal |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Arm Height | 55cm |
| Materials | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |
*Please note we refer to left or right when looking at the sofa ( the sofa is in front of you, not when sitting on it)
| Sofa Profile | Medium-Soft |
| Dimensions | 329cmL x 143cmW x 78cmH |
| Color | Oatmeal |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Arm Height | 55cm |
| Materials | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |
*Please note we refer to left or right when looking at the sofa ( the sofa is in front of you, not when sitting on it)
Select Configuration
From $1,312.80
Original: $3,750.85
-65%Hansen L Shaped Sofa - Oatmeal—
$3,750.85
$1,312.80Description
| Sofa Profile | Medium-Soft |
| Dimensions | 329cmL x 143cmW x 78cmH |
| Color | Oatmeal |
| Seat Height | approx. 42cm |
| Seat Depth | approx. 60cm |
| Arm Height | 55cm |
| Materials | High-resilient foam and fiber fill on solid wood construction |
| Cushions | 2 layers of highly resilient foam core with a cover of duck feather and ball fiber seat cushions |
| Features | Fully removable and washable upholstery |
| Legs | Solid Oak |
| Upholstery | 100%Polyester Made in Belgium Martindale rating: 84,000 rubs. |
| Supplied | Assembled |
*Please note we refer to left or right when looking at the sofa ( the sofa is in front of you, not when sitting on it)






















