
Fitzroy Sofa - Cream
The Fitzroy Sofa can be switched from left to right and vice versa, which means it can be reconfigured in the future if your space changes.
*Please note we refer to left or right when looking at the sofa ( the sofa is in front of you, not when sitting on it)
| Dimensions | 326cmL x 90cmW x 74cmH |
| Seat Height | 38cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |
The Fitzroy Sofa can be switched from left to right and vice versa, which means it can be reconfigured in the future if your space changes.
*Please note we refer to left or right when looking at the sofa ( the sofa is in front of you, not when sitting on it)
| Dimensions | 326cmL x 90cmW x 74cmH |
| Seat Height | 38cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |
Original: $2,641.25
-65%$2,641.25
$924.44Description
The Fitzroy Sofa can be switched from left to right and vice versa, which means it can be reconfigured in the future if your space changes.
*Please note we refer to left or right when looking at the sofa ( the sofa is in front of you, not when sitting on it)
| Dimensions | 326cmL x 90cmW x 74cmH |
| Seat Height | 38cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |





















