
Department 235 Sofa - Oak & Conte Oyster
A simple, solid wood plinth combines perfectly with thin metal legs to form an elegant platform for the softly rounded forms of the upholstered sections; a simple but confident example of commercial/domestic crossover style, smart and comfortable without being overly plush.
Designed by: Cameron Foggo

| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 235cmL x 94cmW x 73cmH |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 70cm |
| Arm Height | 62cm |
| Color | Conte Oyster |
| Frame | Matte black steel legs |
| Wood trim | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam with feather and fiber on all cushioning |
| Upholstery | Made in Italy, 93% Cotton, 7% Rayon, Martindale rating 50.000 rubs |
| Supplied | Simple assembly required - legs |
A simple, solid wood plinth combines perfectly with thin metal legs to form an elegant platform for the softly rounded forms of the upholstered sections; a simple but confident example of commercial/domestic crossover style, smart and comfortable without being overly plush.
Designed by: Cameron Foggo

| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 235cmL x 94cmW x 73cmH |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 70cm |
| Arm Height | 62cm |
| Color | Conte Oyster |
| Frame | Matte black steel legs |
| Wood trim | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam with feather and fiber on all cushioning |
| Upholstery | Made in Italy, 93% Cotton, 7% Rayon, Martindale rating 50.000 rubs |
| Supplied | Simple assembly required - legs |
Original: $3,090.54
-65%$3,090.54
$1,081.69Description
A simple, solid wood plinth combines perfectly with thin metal legs to form an elegant platform for the softly rounded forms of the upholstered sections; a simple but confident example of commercial/domestic crossover style, smart and comfortable without being overly plush.
Designed by: Cameron Foggo

| Sofa Profile | Soft |
| Dimensions | 235cmL x 94cmW x 73cmH |
| Seat Height | 40cm |
| Seat Depth | 70cm |
| Arm Height | 62cm |
| Color | Conte Oyster |
| Frame | Matte black steel legs |
| Wood trim | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam with feather and fiber on all cushioning |
| Upholstery | Made in Italy, 93% Cotton, 7% Rayon, Martindale rating 50.000 rubs |
| Supplied | Simple assembly required - legs |





















