
Cascade Bar Chair - Shell
Relax in style and comfort as you sip your favorite drinks and converse with friends and family. The Cascade Bar Chair provides excellent support for extended seating. Embrace the outdoors with the Cascade Outdoor Bar Chair in Shell, a timeless and functional piece that elevates your outdoor entertainment with ease.
| Dimensions | 56cmL x 56cmW x 107cmH |
| Color | Shell |
| Seat Height | 80cm |
| Seat Depth | 44cm |
| Arm Height | 95cm |
| Upholstery |
Waterproof high-performance UV-resistant fabric |
| Frame & Rope | Powder coated aluminum frame High-resilient olefin rope |
| Filling | High-density polyurethane foam, fiber on all cushioning |
| Supplied | Assembled |
Relax in style and comfort as you sip your favorite drinks and converse with friends and family. The Cascade Bar Chair provides excellent support for extended seating. Embrace the outdoors with the Cascade Outdoor Bar Chair in Shell, a timeless and functional piece that elevates your outdoor entertainment with ease.
| Dimensions | 56cmL x 56cmW x 107cmH |
| Color | Shell |
| Seat Height | 80cm |
| Seat Depth | 44cm |
| Arm Height | 95cm |
| Upholstery |
Waterproof high-performance UV-resistant fabric |
| Frame & Rope | Powder coated aluminum frame High-resilient olefin rope |
| Filling | High-density polyurethane foam, fiber on all cushioning |
| Supplied | Assembled |
Original: $503.74
-65%$503.74
$176.31Description
Relax in style and comfort as you sip your favorite drinks and converse with friends and family. The Cascade Bar Chair provides excellent support for extended seating. Embrace the outdoors with the Cascade Outdoor Bar Chair in Shell, a timeless and functional piece that elevates your outdoor entertainment with ease.
| Dimensions | 56cmL x 56cmW x 107cmH |
| Color | Shell |
| Seat Height | 80cm |
| Seat Depth | 44cm |
| Arm Height | 95cm |
| Upholstery |
Waterproof high-performance UV-resistant fabric |
| Frame & Rope | Powder coated aluminum frame High-resilient olefin rope |
| Filling | High-density polyurethane foam, fiber on all cushioning |
| Supplied | Assembled |






















