
1 / 16
+11
Capri Lounge Chair
| Profile | Soft |
| Dimensions | 100cmL x 82cmW x 83cmH |
| Arm Height | 67cm |
| Seat Height | 43cm |
| Seat Depth | 55cm |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |
| Profile | Soft |
| Dimensions | 100cmL x 82cmW x 83cmH |
| Arm Height | 67cm |
| Seat Height | 43cm |
| Seat Depth | 55cm |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |
$543.23
Original: $1,552.08
-65%Capri Lounge Chairā
$1,552.08
$543.23Description
| Profile | Soft |
| Dimensions | 100cmL x 82cmW x 83cmH |
| Arm Height | 67cm |
| Seat Height | 43cm |
| Seat Depth | 55cm |
| Upholstery | Waterproof high-performance, UV-resistant olefinĀ fabric |
| Filling | High-density polyurethane quick dry foam, fibers on all cushioning |
| Frame & Rope |
High-resilient handwoven rope made of ecoleneĀ® fibers Frame crafted from genuine hardwood teak tree from the highlands of Southeast Asia |
| Supplied | Assembled |





















