
Cantaloupe Chair - Light Oak & Pecan Leather
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmD x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Alabama Pecan |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Full aniline leather - Made in Italy Martindale rating: 90.000 rubs |
| Supplied | Assembled |
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmD x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Alabama Pecan |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Full aniline leather - Made in Italy Martindale rating: 90.000 rubs |
| Supplied | Assembled |
Original: $1,120.49
-65%$1,120.49
$392.17Description
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmD x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Alabama Pecan |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Full aniline leather - Made in Italy Martindale rating: 90.000 rubs |
| Supplied | Assembled |























