
Cantaloupe Chair - Light Oak & Macadamia
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Aman Macadamia - Made in Italy |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Cushion cover removable 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Aman Macadamia - Made in Italy |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Cushion cover removable 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |
Original: $864.53
-65%$864.53
$302.59Description
The stark architectural form of the wooden frame contrasts with the slack futon form which sits loosely on top of woven seat-belt webbing supports. The overhanging back pillow flips forward to provide extra support.Â
DESIGN : Â Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 60cmL x 79cmW x 73cmH |
| Seat Height | 42cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Color | Aman Macadamia - Made in Italy |
| Frame | Timber base frame made of solid American oak |
| Filling | High-density foam, feather, and fiber |
| Upholstery | Cushion cover removable 52%Polyester, 25%Acrylic, 10% Viscose, 7%Linen, 6% cotton Martindale rating: 100,000 rubs |
| Supplied | Assembled |























