
Cali Entertainment Unit - Black
The Cali Curve entertainment unit is crafted in solid teak wood and natural rattan webbing. The rounded sides add softness and allow for ample storage using 4 fully opening doors.
| Dimensions | 193cmL x 45cmW x 50cmH 243cmL x 45cmW x 50cmH |
| Material | Solid teak wood |
| Color | Matte Black |
| Finish | Smooth Sanded |
| Supplied | Assembled |
| Sealer | Water-based |
| Base Height | 10cm |
| Case Height | 40cm |
| Features | 2 openings for easy cable management |
| Construction | Rattan panel with teak frame and natural webbing |
The Cali Curve entertainment unit is crafted in solid teak wood and natural rattan webbing. The rounded sides add softness and allow for ample storage using 4 fully opening doors.
| Dimensions | 193cmL x 45cmW x 50cmH 243cmL x 45cmW x 50cmH |
| Material | Solid teak wood |
| Color | Matte Black |
| Finish | Smooth Sanded |
| Supplied | Assembled |
| Sealer | Water-based |
| Base Height | 10cm |
| Case Height | 40cm |
| Features | 2 openings for easy cable management |
| Construction | Rattan panel with teak frame and natural webbing |
Description
The Cali Curve entertainment unit is crafted in solid teak wood and natural rattan webbing. The rounded sides add softness and allow for ample storage using 4 fully opening doors.
| Dimensions | 193cmL x 45cmW x 50cmH 243cmL x 45cmW x 50cmH |
| Material | Solid teak wood |
| Color | Matte Black |
| Finish | Smooth Sanded |
| Supplied | Assembled |
| Sealer | Water-based |
| Base Height | 10cm |
| Case Height | 40cm |
| Features | 2 openings for easy cable management |
| Construction | Rattan panel with teak frame and natural webbing |






















