
1 / 18
+13
Bureau 240 Sofa - Nevada Loden
Casually slack cushions contrast with super-sleek arms, sitting on a tidy steel base for an effect that is loaded with low-key elegance.
Designed by: Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 240cmL x 90cmW x 73cmH |
| Color | Nevada Loden |
| Seat Height | 36cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Upholstery | Full Aniline, Genuine Leather |
| Frame | Powder-coated steel (matte black), solid New Zealand pine, seatbelt webbing |
| Filling | High-density polyurethane foam, duck feather, and fiber on all cushioning |
| Supplied | Simple assembly required - legs. |
Casually slack cushions contrast with super-sleek arms, sitting on a tidy steel base for an effect that is loaded with low-key elegance.
Designed by: Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 240cmL x 90cmW x 73cmH |
| Color | Nevada Loden |
| Seat Height | 36cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Upholstery | Full Aniline, Genuine Leather |
| Frame | Powder-coated steel (matte black), solid New Zealand pine, seatbelt webbing |
| Filling | High-density polyurethane foam, duck feather, and fiber on all cushioning |
| Supplied | Simple assembly required - legs. |
$4,479.24
Bureau 240 Sofa - Nevada Loden—
$4,479.24
Description
Casually slack cushions contrast with super-sleek arms, sitting on a tidy steel base for an effect that is loaded with low-key elegance.
Designed by: Cameron Foggo

| Profile | Soft |
| Dimensions | 240cmL x 90cmW x 73cmH |
| Color | Nevada Loden |
| Seat Height | 36cm |
| Seat Depth | 60cm |
| Upholstery | Full Aniline, Genuine Leather |
| Frame | Powder-coated steel (matte black), solid New Zealand pine, seatbelt webbing |
| Filling | High-density polyurethane foam, duck feather, and fiber on all cushioning |
| Supplied | Simple assembly required - legs. |



