
Amelia Armchair - Canvas White
Featuring urban, cushy, and plump comfort, the Amelia sofa brings a contemporary shape to small living spaces. This armchair has a very generous size and is made for comfortable lounging and TV watching.
| Dimensions | 102cmL x 97cmW x 71cmH |
| Arm Height | 54cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 61cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |
Featuring urban, cushy, and plump comfort, the Amelia sofa brings a contemporary shape to small living spaces. This armchair has a very generous size and is made for comfortable lounging and TV watching.
| Dimensions | 102cmL x 97cmW x 71cmH |
| Arm Height | 54cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 61cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |
Original: $503.74
-65%$503.74
$176.31Description
Featuring urban, cushy, and plump comfort, the Amelia sofa brings a contemporary shape to small living spaces. This armchair has a very generous size and is made for comfortable lounging and TV watching.
| Dimensions | 102cmL x 97cmW x 71cmH |
| Arm Height | 54cm |
| Seat Height | 45cm |
| Seat Depth | 61cm |
| Construction | Sinuous spring and rubber webbing suspension |
| Features | Tight seat and back cushion with loose throw pillows |
| Filling | High-density foam with polyester fiber and feather |
| Upholstery | 18% Polyester, 57% Viscose, 15% Cotton, 10% Linen |
| Assembly | Minimal assembly is required for the legs. Instructions inside the packaging. |























